ugurcandolarcom

Sosyal ağlar pazarlamayı farklılaştırdı ve bu yazımda da gösterdiği gibi, 2024 için en son küresel sosyal medya istatistik araştırma özetimizde popülerlikleri hâlâ artıyor.

Ağların popülaritesi farklı demografik özelliklere göre değişiklik gösterir ve hâlâ gelişmektedir. Bu makalede atıfta bulunduğumuz Global WebIndex araştırması, küresel olarak şunu göstermektedir:

Dünya nüfusunun %62,3’ü sosyal medya kullanıyor. Ortalama günlük kullanım 2 saat 23 dakikadır (Ocak 2024).

Önerilen en iyi 10 dijital pazarlama istatistik kaynağımızdan yararlanarak en son istatistikler yayınlandıkça bu gönderiyi 2024 boyunca güncel tutacağız. Global Web Index (dünya çapında), Pew Internet Surveys (ABD) ve OfCom (İngiltere) tarafından sosyal medyanın popülerliğine ilişkin yeni verilere ve en son Ocak ayı incelemesiyle birlikte Datareportal Ocak 2024 küresel genel bakışına işaret edeceğiz. önümüzdeki birkaç hafta içinde bekleniyor.

Bu gönderi, tüketicilerin sosyal ağ kullanımını anlamak için hayati önem taşıyan 7 temel alandaki yanıtlarımıza en son raporları uygulayacaktır:

1. Dünya çapında internet kullanımına kıyasla sosyal medyanın genel popülaritesi nedir?
2. Demografik özelliklere (yaş ve cinsiyet) göre en popüler sosyal ağlar hangileridir?
3. En hızlı büyüyen sosyal ağlar hangileri?
4. Sosyal kullanıcılar ürün ve hizmetleri seçerken markalarla nasıl etkileşime giriyor?
5. Sosyal medyayı kullanırken tüketici davranışına dayalı farklı etkileşim ölçümleri nelerdir?
6. Tüketiciler sosyal medyada farklı gönderi formatlarıyla nasıl etkileşime giriyor?
7. Tüketicilerin paylaşım yapmak için en iyi zamanları önererek sosyal medyayı kullandığı en popüler zamanlar nelerdir?

Pazarlamacıların dijital dağıtım kanallarını planlarken artık her zamankinden daha akıllı kararlar alması gerekiyor. Dolayısıyla en son sosyal medya yayılımı ve kullanım istatistiklerini incelemek, herhangi bir şirketin dijital pazarlama stratejisinin çok önemli bir parçasıdır.

1. Dünya çapında internet kullanımına kıyasla sosyal medyanın genel popülaritesi nedir?

Datareportal, sosyal medya dünyasına dair harika bilgiler verdiği için tavsiye ettiğimiz küresel sosyal medya istatistikleri özetini düzenli olarak güncellemektedir. Sunumlarınıza slayt eklemek için harika bir indirme. Verilerinin, yalnızca ücretli abonelere açık olmasına rağmen, Global Web Dizini panelinin en iyi kaynak olduğu diğer kaynaklardan derlendiğini unutmayın. Sosyal ağların benimsenmesini araştırıyorsanız, GWI’nin en iyi 10 2023 sosyal medya istatistiklerine ve sosyal medya eğilimlerine ilişkin ücretsiz yıllık rapora göz atmaya değer.

Sosyal medyayı kaç kişi kullanıyor?

Datareportal’ın Ocak 2024 küresel genel görünümüne göre, sosyal medya büyümesinin artmaya devam ettiğini görebiliyoruz:

Dünyanın yarısından fazlası artık sosyal medya kullanıyor (%62,3)

Dünya çapında şu anda 5,04 milyar insan sosyal medya kullanıyor, son bir yılda 266 milyon yeni kullanıcı çevrimiçi oldu.

Sosyal medyayı kullanarak geçirilen ortalama günlük süre 2 saat 23 dakikadır.

Datareportal’ın tam raporu, 200’den fazla slaytta farklı veri sağlayıcılardan derlenen bilgileri içerir. Dünyanın büyük bir çoğunluğu için ülkeye özgü veriler sağlar; dolayısıyla, faaliyet gösterdiğiniz alanlardaki sosyal medyanın mevcut durumu hakkında daha iyi bir fikir edinmek için çekirdek pazarlarınızdaki ülkelerin slaytlarına göz atmak isteyebilirsiniz. Bu yazıda raporun 205. slaytında başlayan sosyal medya verilerine odaklanıyoruz.

Datareportal tarafından hazırlanan bu grafik, günümüzde sosyal medyanın önemini ve büyümesini özetlemektedir.

Her ne kadar sosyal medyada geçirilen ortalama günlük süre biraz azalmış olsa da (4 dakika), benimseme artışı hala yüksek. Şu anda internet kullanıcılarının %94,2’si sosyal medya kullanıyor ve cinsiyet ayrımı oldukça dengeli; erkek kimlikleri kadın kimliklerinden biraz daha fazla.

2. Demografik özelliklere (yaş ve cinsiyet) göre en popüler sosyal ağlar hangileridir?

En büyük sosyal medya platformlarından istatistik almanın en iyi kaynağı doğrudan şirket açıklamaları ve kazanç duyurularıdır.

Özellikle, en iyi 4 sosyal medya platformundan 3’ü Meta’ya aittir. Toplamda en çok kullanılan platform Facebook’tur; ancak pazarlamacılar olarak, aşağıda göreceğimiz gibi, farklı demografik gruplar için farklı kullanım eğilimlerini dikkate almanın çok önemli olduğunu biliyoruz.

Peki bu, sosyal medya pazarlama stratejiniz için ne anlama geliyor?

Açıkçası, sosyal medya kullanıcılarına ulaşmak, onlarla etkileşime geçmek, onları dönüştürmek ve onlarla etkileşime geçmek için pek çok fırsat var. Bilgili pazarlamacılar, ürün keşfinden ilk satın alımlara, sadakate ve savunuculuğa kadar olan yolculukları etkilemek için pazarlama hunileri genelinde sosyal medyayı kullanıyor.

RACE Çerçevemiz, pazarlamacıların kendi stratejilerini planlamak için kullanabilecekleri veri odaklı bir yapıya sahiptir.

Farklı demografik gruplar için Birleşik Krallık’ta sosyal ağların ve anlık mesajlaşma programlarının popülerliği

Comscore’un Z Kuşağı, Milennial ve X Kuşağı grupları için Birleşik Krallık’a odaklanan bu son verileri, Birleşik Krallık’ta sosyal uygulamaların kullanımındaki geniş çeşitliliği gösteriyor. Daha genç yaş grubunda Reddit ve Discord, kısmen Gaming nedeniyle şaşırtıcı derecede önemlidir. Facebook ileri yaş gruplarında baskın olmaya devam ediyor.

Amerika Birleşik Devletleri Sosyal ağ popülerliği

Pew Araştırma Merkezi’nin haber kullanımı araştırması, haber amaçlı kullanımdaki ABD sosyal medya istatistikleri eğilimlerini gösteren son derece güçlü bir kaynaktır. İlginçtir ki ankete katılanların neredeyse yarısı haber almak için sıklıkla veya bazen sosyal medyayı kullanıyor.

Daha da ilginci, aşağıdaki istatistik dökümü hangi sosyal medya kanallarının hangi cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, ırk ve siyasi görüşe göre kullanıldığını gösteriyor. Örneğin Facebook, kadın sayısını erkeklere göre neredeyse ikiye katlayan düzenli bir haber kaynağıdır. Snapchat’in düzenli haber tüketicilerinin neredeyse üçte ikisi 18-29 yaş aralığındadır.

3. Hızla büyüyen sosyal ağlar hangileri?

Her pazarlamacının sosyal medya pazarlaması için sınırlı zamanı vardır, o halde çabalarınızı en hızlı büyüyen sosyal ağlardan hangisine odaklamalısınız?

HubSpot, kendi tüketici anketine dayanarak bunların iyi bir özetini sunuyor – BeReal ve Twitch gibi daha az bilinen ancak büyüyen sosyal ağların yer aldığı, ABD’nin en hızlı büyüyen sosyal platformları 2023’e bakın.

Küresel sosyal medya büyümesinin özeti

Dünya çapındaki sosyal medya kullanıcılarının sayısı Ocak 2023’te 4,72 milyardan Ocak 2024’te 5,04 milyara yükseldi. Bu, yıldan yıla +320 milyon kullanıcıyla %8’lik bir artışa karşılık geliyor. Yılın geri kalanında daha fazla büyüme öngörülüyor…

Sosyal medya ve internet kullanıcıları: büyüme fırsatları

Günümüzde internet kullanıcılarının %94,2’sinin sosyal medya kimliği bulunmaktadır.

Günümüzde sosyal medya platformları, giderek daha geniş çeşitlilikte tüketici istek ve ihtiyaçlarını karşılamak için gelişiyor ve gelişiyor. Sosyal medya kullanımının tüketicilerin hayatlarına katabileceği değer elbette her zamankinden daha belirgin; sosyal medya pazarlamacıları bundan faydalanabilir.

Sosyal medyanın bölgesel kullanımına ilişkin 2024 analizi, sosyal medya penetrasyonunun geniş varyasyonunu gösteriyor:

Doğu Asya’da %74
Kuzey Amerika’da %
71 Güney Amerika’da %66
Kuzey ve Batı Avrupa’da %80-82.

Bu oran Güney Asya’da yüzde 32’ye, Batı Afrika’da yüzde 16’ya, Orta Afrika’da ise yüzde 10’a düşüyor.

Gördüğünüz gibi uluslararası sosyal medya kullanıcılarımızın yapısı oldukça çeşitlidir. Bu yararlı infografik, küresel sosyal medya kullanıcılarının payını göstermektedir; Doğu Asya, küresel sosyal medya kullanıcılarının %30,01’ini temsil etmektedir.

4. Sosyal kullanıcılar ürün ve hizmetleri seçerken markalarla nasıl etkileşime giriyor?

Sosyal medya pazarlamasının zorluklarından biri, doğası gereği sosyal medyanın arkadaşlar, aileler ve meslektaşlar arasındaki konuşmaları içeren eşler arası olmasıdır. Bu göz önüne alındığında markaların sosyal medyayı nasıl kullandıklarına duyarlı olmaları gerekiyor.

GWI’den elde edilen bilgiler, sosyal medyanın marka keşfini etkilemede ve satın almayı teşvik etmede oynadığı önemli rolü gösteriyor. Bu analiz, marka keşfinde reklamların, önerilerin ve işletmelerin sosyal medya sayfalarındaki güncellemelerin göreceli önemini göstermektedir.

GlobalWebIndex’in araştırması ayrıca ziyaretçilerin farklı sosyal medya hizmetlerini nasıl/neden kullandığını da gösteriyor. Instagram, Pinterest, Linkedin, Reddit ve Twitter kullanıcılarının tümü, en önemli 3 motivasyonları arasında ‘ürünler/markalar hakkında takip etme/bilgi bulma’ seçeneğini belirtiyor.

Platforma özel sosyal medya pazarlama planlaması

Yeni Organik Sosyal Medya Öğrenme Yolu modüllerimiz, pazarlamacıların organik Instagram pazarlamalarını pazarlama hunisine entegre stratejik bir yaklaşımla optimize etmelerine yardımcı olmaya adanmıştır.

Küçük modüllerimiz, bir strateji planlamak yerine bağımsız gönderiler oluşturmak için sosyal medya platformlarını kullanan işletmelerin sistematik sorununu çözmenize yardımcı olmak için tasarlanmış araçlar ve şablonlar içerir.

Sosyal Medya Öğrenme Yolumuz aşağıdakiler için özel yardım içeren modüllere sahiptir:

LinkedIn organik pazarlama
Instagram organik pazarlama
Facebook organik pazarlama
Tiktok organik pazarlama

Facebook modülümüzden alınan bu örnek plan, RACE Çerçevesi’nde erişim, harekete geçme, dönüştürme ve etkileşime geçme konusunda birleşik bir yaklaşımın dönüşüm hunisinin her aşamasını nasıl güçlendirebileceğini gösteriyor.

5. Farklı platformların etkileşim oranlarına ilişkin en iyi kriterler nelerdir?

Sosyal medya istatistikleri kıyaslama aracı Rival IQ, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sosyal medya etkileşim ölçümlerine ilişkin sektör bazında bu yararlı karşılaştırmaları üretir:

Günlük gönderiler
Haftalık gönderiler
Etkileşim oranı
Etkileşim oranına göre en iyi hashtag’ler

Bunlar arasında Facebook, Instagram ve Twitter için karşılaştırabileceğiniz faydalı sektör karşılaştırmaları yer almaktadır. 2022 raporundaki analizlerin bir örneğini burada bulabilirsiniz.

Facebook etkileşim oranları

Facebook’ta gönderi başına (takipçilere göre) 2021 medyan ortalama etkileşim oranı tüm sektörlerde %0,064’tür. Ortalama %0,27 ile en yüksek etkileşimi Spor Takımları alırken, bunu %0,23 ile Etkileyiciler ve %0,15 ile Yüksek Öğrenim takip ediyor.

Yelpazenin alt ucunda, Sağlık ve Güzellik ile Teknoloji ve Yazılım ortalama %0,02 etkileşim oranı alıyor.

Instagram etkileşim oranları

Instagram’da etkileşim oranları Facebook’a kıyasla önemli ölçüde daha yüksektir. Gördüğünüz gibi, Instagram’daki etkileşimin 2020-21 arasında yaklaşık %30 düşmesine rağmen, gönderi başına (takipçi bazında) 2021 ortalama ortalama etkileşim oranı 10 kattan fazla.

6. Tüketiciler sosyal medyada farklı gönderi formatlarıyla nasıl etkileşime giriyor?

Pazarlamacılar sezgisel olarak doğru türdeki görsellerin ve videoların etkileşim kazanmada daha etkili olduğunu biliyor.

Bu, gözlemlenen etkileşim oranlarıyla desteklenmektedir. LinkedIn’e göre, Görseller genellikle 2 kat daha yüksek yorum oranıyla sonuçlanır ve Video, LinkedIn’de 5 kat daha fazla etkileşim alır, Canlı Video ise 24 kat daha fazla etkileşim alır.

Socialbakers verilerine göre, bir dakikadan uzun videolar Facebook’ta en yüksek ortalama etkileşime ve ortalama erişime ulaştı.

Aslında hem erişim hem de etkileşimler açısından, bir videonun ne kadar uzun olduğunu, o kadar uzağa ulaştığını ve o kadar fazla etkileşim aldığını gösteren bir korelasyon vardı.

Socialbakers’ın video uzunluğuna ilişkin metrikleri çok kısa (11.882 saniyeden az), kısa (11.882’den fazla ve 24.362 saniyeden az), orta (24.362’den fazla ve 61.248 saniyeden az), uzun (61.248 saniyeden fazla ve beşten az) dakika) ve çok uzun (beş dakikadan fazla).

Gördüğünüz gibi farklı platformlar, farklı kitleleri yakalamak için farklı fırsatlar sunuyor. İşin püf noktası, kanal hedeflerinize uygun doğru teknikleri bulmaktır.

Tüm sosyal medya kanalı güncellemelerini takip edilmesi kolay bir formatta içeren basit bir referans kılavuzu arıyorsanız, İş Üyelerimizin hiçbir şeyi kaçırmamasını sağlamak için üç ayda bir güncellenen dijital medya güncellemeleri izleyicimizden başka bir yere bakmayın. bir hile.

7. Tüketicilerin paylaşım yapmak için en iyi zamanları önererek sosyal medyayı kullandığı en popüler zamanlar nelerdir?

Farklı güncelleme sıklıklarını ve zamanlamayı test etmek, tüketici davranışına dayalı sosyal medya optimizasyonunun başka bir yönüdür.

Her ağ, algoritmalarına bağlı olarak frekans açısından ‘etkili bir noktaya’ sahip olma eğilimindedir. Eskiden birçok marka için Facebook’ta günde birkaç kez paylaşım yapmak faydalıydı, ancak organik erişimin azalması nedeniyle tek bir güncelleme daha etkili olma eğiliminde. LinkedIn veya Twitter’da daha yüksek bir frekansın daha etkili olma eğiliminde olduğunu görüyoruz.

Sprout Social’ın 2022 sosyal medya stratejisi oluşturucusu, sosyal medyada paylaşım yapmak için en iyi zamanları karşılaştırır. Bunları paylaşım kalıplarınızla karşılaştırın ve nasıl farklı paylaşımlar yapabileceğinizi düşünün.

Her ağ, algoritmalarına ve tüketici kullanımı için en yaygın zamanlara bağlı olarak frekans açısından bir ‘etkili noktaya’ sahip olma eğilimindedir. Eskiden birçok marka için Facebook’ta günde birkaç kez paylaşım yapmak faydalıydı, ancak organik erişimin azalması nedeniyle tek bir güncelleme daha etkili olma eğiliminde.

LinkedIn veya Twitter’da daha yüksek bir frekansın daha etkili olma eğiliminde olduğunu görüyoruz. Instagram ve Facebook’tan alınan sonuçlar, hafta ortası öğlen civarı için net bir tercih gösteriyor; bu nedenle gönderi güncellemelerinizi planlarken bunu göz önünde bulundurmalısınız.